Karate Polska

Zmiany przepisów WKF – ważne zmiany

Kps 2241 (niestandardowy)

18.02.2022

Zmiany w przepisach rozgrywania zawodów WKF potwierdzone w czasie Premier League Fujairah

 

Briefing sędziowski przed Premier League w Fujairah zaowocował potwierdzeniem kilku zmian wprowadzanych już na zawodach WKF od początku roku. Jako, że Igrzyska Olimpijskie spowodowały zatrzymanie procesu rewizji zmian w przepisach, to po ich zakończeniu został on wznowiony przy współpracy Komisji Sportowej WKF kierowanej przez Davide Benetello oraz Komisji Sędziowskiej WKF kierowanej przez Javiera Escalante.

 

Zmiany dotyczące organizacji rozgrywek Premier League

W rozgrywkach Premier League występuje limit 32 zawodników na kategorię, dający preferencję czołowym zawodnikom rankingu WKF i stąd wynika rywalizacja w ramach 8 pul (maksymalnie po 4 zawodników). Zawodnicy walczą każdy z każdym, zwycięzca otrzymuje 3 punkty, a przegrany 0. Jeśli był remis bez Senshu, ale nie 0:0, to zawodnicy otrzymują po 1 punkcie. Remis 0:0 nie daje żadnych punktów.

Zarówno w kata jak i w kumite prowadzi to do wyłonienia ósemki ćwiećfinalistów. W dalszym etapie rozgrywki przebiegają systemem pucharowym z repasażami tylko w ramach tej ósemki.

Jeżeli chodzi o kata to w ramach puli eliminacyjnej zawodnicy wykonują do 3 różnych kata, które nie mogą się powtarzać. Po przejściu do etapu pucharowego można użyć jednego kata z serii eliminacyjnej, pod warunkiem, że to samo kata nie będzie wykonane dwa razy pod rząd.

 

Zmiany w stosowaniu przepisów dotyczących kumite

Wakarete.

Procedura Wakarate została wprowadzona po to, aby ograniczyć liczbę kar stosowanych w przypadku wejścia zawodników w klincz lub stanie piersią w pierś. Sędzia prowadzący powinien dać zawodnikom chwilkę na samoistne rozejście. Zmieniło się traktowanie akcji po komendzie Wakarete. Sędzia prowadzący ogłaszając Wakarete wykonuje gest rozsunięcia rękami zawodników, trzyma ręce rozsunięte to momentu rozejścia się zawodników i po ich rozsunięciu wydaje komendę Tsuzukete i odpowiedni gest zsunięcia rąk. Jeśli po komendzie, przed odejściem jeden zawodników wykonana akcję ofensywną nie słuchając polecenia, to sędziowie boczni nie powinni tej techniki wskazywać jako punktowaną, a sędzia prowadzący zatrzyma walkę i wykona gest położenia palca na usta, co oznacza wezwanie dla sędziów bocznych do potwierdzenia ostrzeżenia lub kary kategorii 2. Jeśli w tej akcji zawodnik atakujący wykonałby technikę kontaktową, to najpierw otrzyma karę kategorii 1 za kontakt, a następnie dodatkowo karę kategorii 2 wspomnianą przedtem. Istnieje możliwość, że zawodnik rozpocznie swoją akcję przed zakończeniem komendy Wakarete, to w takim przypadku kara nie powinna być stosowana. Jednocześnie przypomniano, że jeśli zawodnik trzyma przeciwnika nadmiarowo jedną ręką lub obydwoma rękami, to ostrzeżenie lub kara kategorii drugiej mogą być przyznane bez komendy Wakarete. Ostatnim ważnym szczegółem jest to, że komenda Wakarete może być użyta w czasie Ato Shibaraku, czyli ostatnich 15 sekund walki a Tsuzukete w tym czasie, jedynie, gdy towarzyszy Wakarete.

Pasywność

Wg ostatnich zmian, zawodnik wygrywający punktami lub posiadaniem Senshu nie powinien być karany za pasywność. Sędzia prowadzący zatem określa po geście sugestii pasywności czy propozycja kary dotyczy jednego czy obu zawodników wskazując gest kategorii drugiej kar albo na jednego albo na obu zawodników. W przypadku pomyłki sędziego prowadzącego proponującego karę dla obu zawodników w sytuacji, gdy z jeden z nich prowadzi na punkty lub przez Senshu sędziowie boczni mogą poprzeć karę tylko dla zawodnika, który przegrywa. Ostatecznie Kansa ma jeszcze prawo reakcji jeśli nieprawidłowa kara byłaby przyznana przez sędziego prowadzącego.

 

Zgłaszanie protestów

Protest powinien być zasygnalizowany przez trenera bezpośrednio po walce, natomiast złożony na piśmie bez zbędnej zwłoki po otrzymaniu formularza protestu. Tym samym zostaje wycofana procedura protestu 1-4-5.

Nowum jest możliwość zgłoszenia protestu przez Przewodniczącego Komisji Sędziowskiej lub przez Sędziego Głównego. W tym wypadku nie obowiązuje wadium za protest.

 

WKF jest świadom, że wprowadzane zmiany mogą spowodować konieczność dostosowywania innych zapisów w przepisach zawodów, tzw. zmian konsekwencyjnych i ten proces będzie następował.

 

Jarosław Lewandowski

Dołącz do nas na facebooku
Więcej

Wyszukiwarka klubów

Multimedia

Więcej

Wyszukiwarka klubów

Znajdź swój klub

Multimedia

Polska Unia Karate informuje, że świadcząc usługi korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika, w szczególności z wykorzystaniem plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.zamknij
Skip to content