Karate Polska

Karate dyscypliną olimpijską

Marzeniem kolejnych pokoleń karateków była możliwość startu na Igrzyskach Olimpijskich. Przez wiele lat każda z federacji organizowała zawody według własnych, odmiennych reguł. Dopiero World Karate Federation  wprowadził precyzyjne przepisy organizacji zawodów i prowadzenia rywalizacji sportowej.  W 2000 roku WKF został przyjęty do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Po uporządkowaniu spraw organizacyjnych,  rozpoczęła się działalność na rzecz włączenia karate do programu letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2020.

Olympic1

Marzenia zaczęły się spełniać w 2016 roku, kiedy MKOl zdecydował o przyjęciu do olimpijskiego grona 7 nowych dyscyplin. Wśród nich znalazło się karate.  Rywalizacja w Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 2020 roku odbędzie się w 8 konkurencjach:  kata indywidualnym kobiet i mężczyzn oraz konkurencjach kumite kobiet i mężczyzn z podziałem na 6 kategorii wagowych.

W dniach od 6 do 18 października 2018 roku, w Buenos Aires (Argentyna) odbędą się 3. Letnie Igrzyska Olimpijskie Młodzieży (The Youth Olympic Games – YOG), w których po raz pierwszy będą mogli zaprezentować się młodzi karatecy. Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie są wydarzeniem łączącym wiele dyscyplin sportowych, organizowanym co cztery lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Podobnie jak w przypadku Igrzysk Olimpijskich ich młodzieżowa wersja odbywa się w dwóch odsłonach: letniej i zimowej. Idea organizacji Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich powstała w 1998 roku, a za jej twórcę uznaje się Austriaka Johanna Rosenzopfa. Dopiero 6 lipca 2007 roku, na swojej 119. Sesji, MKOL zatwierdził utworzenie młodzieżowej wersji Igrzysk Olimpijskich.  Pierwsze Letnie Młodzieżowe IO odbyły się w Singapurze w sierpniu 2010 roku.

Olymp6

W odróżnieniu od Letnich Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020, w Argentynie będą rywalizować zawodnicy w wieku 16 – 17 lat (urodzeni między 1 stycznia 2001 roku, a 31 grudnia 2002 roku) w 3 kategoriach wagowych kumite z podziałem na płeć. Niestety zgodnie z decyzją MKOl na Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży zabraknie konkurencji kata. W związku z tym, na potrzeby Igrzysk Olimpijskich Młodzieży, 5 kategorii wagowych kumite juniorów oraz 4 kategorie wagowe kumite juniorek zostaną połączone do 3 kategorii wagowych dla każdej z płci. Karate będzie reprezentować 48 zawodników z całego Świata (8 zawodników w każdej kategorii).

Więcej informacji o ruchu olimpijskim znajdą państwo pod linkiem: https://www.wkf.net/olympic.php 

Tokyo 2020 Olympics Logo.svg Olympic2

Dołącz do nas na facebooku
Więcej

Wyszukiwarka klubów

Multimedia

Więcej

Wyszukiwarka klubów

Znajdź swój klub

Multimedia

Polska Unia Karate informuje, że świadcząc usługi korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika, w szczególności z wykorzystaniem plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.zamknij
Skip to content